OSKAR 2018: FAVORITI

 

Američka Akademija filmskih umetnosti i nauka, u utorak 23. januara otkriće nominacije za 90. jubilarnu dodelu Oskara. Ono što odlikuje sezonu za nama jeste odsustvo velikog broja zvučnih naslova koji su često garancija napete borbe do samog kraja, ali kako kritičari kažu, baš to je osvežavajuće kod ovogodišnje manifestacije – kada blokbasteri zaćute, umetnost dobija reč. A zahvaljujući brojnim svetskim kladionicama, koje već odavno rade svoj posao, donosimo vam listu najverovatnijih nominacija za 90. Oskara, u najzanimljivijim kategorijama – najbolji film, režija, glumac, glumica, muzika i vizualni efekti. Trka može da počne, a kome vi dajete najveće šanse?

 

NAJBOLJI FILM

 

Zovi me svojim imenom/Call me by your name

Zovi me svojim imenom (Call Me by Your Name)

Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Marco Morbito

 

Denkerk (Dunkirk)

Emma Thomas, Christopher Nolan

 

Projekat Florida (The Florida Project)

Sean Baker, Chris Bergoch, Kevin Chinoy, Francesca Silvestri, Shih-Ching Tsou

 

Izlazi (Get Out)

Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm, Jordan Peele

 

Lady Bird

Eli Bush, Evelyn O’Neill, Scott Rudin

 

Doušnik (The Post)

Meryl Streep, Amy Pascal, Steven Spielberg, Kristie Macosko Krieger

 

Oblik vode (The Shape of Water)

Miles Dale, Guillermo del Toro

 

NAJBOLJA REŽIJA

 

Denkerk/Dunkirk

Denkerk (Dunkirk) – Kristofer Nolan (Christopher Nolan)

Projekat Florida (The Florida Project) – Šin Bejker (Sean Baker)

Lady Bird –  Greta Gervig (Greta Gerwig)

Oblik vode (The Shape of Water) – Đulijermo del Toro (Guillermo del Toro)

Tri bilborda na izlazu iz Ebinga, Mizuri (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) – Martin MekDonah (Martin McDonagh)

 

NAJBOLJI GLUMAC

 

Garry Oldman Najmračniji čas/The darkest hour

Timoti Šalame (Timothée Chalamet) u Zovi me svojim imenom (Call Me by Your Name)

Danijel Dej-Luis (Daniel Day-Lewis) u Fantomskoj niti (Phantom Thread)

Džejms Franko (James Franco) u Tvorcu katastrofe (The Disaster Artist)

Danijel Kaluoja (Daniel Kaluuya) u Izlazi (Get Out)

Geri Oldman (Gary Oldman) u Najmračnijem času (Darkest Hour)

 

NAJBOLJA GLUMICA

 

Meryl Streep Doušnik/The Post

Sali Hokins (Sally Hawkins) u Obliku vode (The Shape of Water)

Francis Mekdormand (Frances McDormand) u Tri bilborda na izlazu iz Ebinga, Mizuri (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Margot Robi (Margot Robbie) u Ja, Tonja (I, Tonya)

Serše Ronan (Saoirse Ronan) u  Lady Bird

Meril Strip (Meryl Streep) u Doušniku (The Post)

 

MUZIKA

 

Fantomska nit Oskar 2018

Najmračniji čas (Darkest Hour) – Dario Marineli (Dario Marianelli)

Denkerk (Dunkirk) – Hans Zimer (Hans Zimmer)

Fantomska nit (Phantom Thread) – Džoni Grinvud (Jonny Greenwood)

Doušnik (The Post) – Džon Vilijams (John Williams)

Oblik vode (The Shape of Water) – Aleksandre Desplat (Alexandre Desplat)

 

VIZUALNI EFEKTI

 

Blade runner Oskar 2018

Blejdraner 2049 (Blade Runner 2049)

John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer

 

Denkerk (Dunkirk)

Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott Fisher, Paul Corbould

 

Okja (Okja)

Erik-Jan De Boer, Stephen Clee, Lee Jeon Hyoung, Joon Hyung Kim

 

Ratovi zvezda: poslednji džedaj (Star Wars: The Last Jedi)

Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlon

 

Planeta majmuna: Rat (War for the Planet of the Apes)

Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=vPVA2-mDJ4w

Foto: Promo