Serija Kalkanski krugovi završila je svoje prvo finale. Ono ranije, emitovano prošlog vikenda na kanalu Superstar TV. U subotu i nedelju, 17. i 18. aprila očekuje nas ponovljeno kada ćemo se konačno oprostiti od Zabrana, sela Dol i njegovih žitelja. A oni koji nisu uspeli da prošlog puta pohvataju sve konce, sada će imati priliku da pokušaju još jednom.
Mi ćemo se ovog puta pozabaviti simbolikom kafane u kojoj se Doljani redovno okupljaju, i u kojoj nas očekuje rasplet prvog ciklusa, budući da je sada već jasno da će ih biti još. Ili će odluka da ih ne bude biti najveća kazna za sve koji su pažljivo pratili prvu sezonu.
Mada se naizgled čini da je Tribalija sasvim običan ugostiteljski objekat, ona već u samom imenu krije veliku tajnu. U prevodu, ovo ime znači porodica, pleme, zajednica, i označava pripadnost nekoj grupi. Upravo u tome krije se i velika uloga kafane Tribalija u seriji Kalkanski krugovi.
Moglo bi se reći da je Tribalija “Zabran u malom”, odnosno mesto za koje su vezani svi meštani sela Dol. Oni su jedna porodica u čijem centru je žena od koje svi potiču. Žena koja ih je proklela da nikada ne odu. Kao što je to Đorđe Milosavljević objasnio, udaranje kamena o kamen drevni je način bacanja kletve, a tu kletvu u “Kalkanskim krugovima” bacila je upravo majka.
Zbog toga Petar dok Plavuša u Tribaliji peva pesmu “Ne kuni me, ne ruži majko” i udara kamenom o kamen, jer je to simbolika za kletvu koju baca baba Guba. Budući da na kraju svi Doljani završavaju u Tribaliji, a baba Guba Dejanu poklanja narukvicu – jasno je da svi zauvek ostaju deo porodice. I deo Kalkanskog kruga.
Foto Printskrin